Varustuskatu 5 B

10900, Itäsatama, Hanko
4h+avok+saunaosasto+wc+kph+parvi+2 terassia
950 000 € (8 520,18 € / m²)
111,5 m²
Kohteen tyyppi
Paritalo
Rakennusvuosi
2015
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Yhtiövastike
458 € / kk
Tontti
Oma
Tätä asuntoa myy Nana Hyry, Unelmakauppias YKV, LKV, LVV, FM Kaupanvahvistaja
Hima & Huvila Oy
Asuntoesittely
Uniikki paritalo Itäsatamassa upeilla merinäköaloilla
Villa Klippan on komea uudisrakennus historiallisen Piparkakkutalon vieressä. Täältä rinteestä se katselee uljaasti merelle - asunnosta ja sen terasseilta aukeaa mieletön merimaisema Itäsataman yli aina horisonttiin asti. Meri on täällä koko ajan läsnä - siitä pitävät huolen koko seinän korkuiset ikkunat ja lasipariovet, joista pääset isolle suojaisalle avoterassille. Kuumina päivinä moottorisoitu markiisi tuo suojaa. Talon pintamateriaalit on valittu boat house -tyyliin: seinillä on valkoiseksi maalatut raakalautapaneelit, lattiassa mattaharmaa parketti ja korkeuksiin kohoavan katon mustat palkkirakenteet on jätetty rouheasti esille. Avokeittiö ja oleskelutila kylpevät luonnonvalossa, jota tulvii kolmesta suunnasta. Mustavalkoinen avokeittiö tuo ryhtiä vaaleuteen. Yläkerrassa on myös yksi makuuhuoneista ja sen yhteydessä oma kylpyhuoneensa. Kylpyhuoneen yläpuolella on lasten lempipaikka: pikkuinen parvi. Alakerrassa on kaksi tilavaa makuuhuonetta lisää ja näistä molemmista on kulku koko talon levyiselle lasitetulle parvekkeelle. Täältäkin ihailet merimaisemaa ja lasitus tuo suojaa myös sadepäivinä. Alakerrassa on myös tyylikäs saunaosasto luonnonkivilattioineen ja kodinhoitotiloineen. Taloyhtiöllä on oma upea puutarhatontti, jossa sijaitsee vanha kivinen pergola. Pergolasta on rakennettu viihtyisä keidas - siellä sijaitsee niin grilli kuin kuuden hengen ulkoporeallas. Katettuun tilaan mahtuu hyvin myös kunnon oleskeluryhmä. Tontti on jaettu hallinnanjakosopimuksella viereisen Piparkakkutalon kanssa ja sitä kiertää kadun puolelta hieno vanha tiilimuuri. Täällä olet omassa rauhassasi aivan Hangon paraatipaikalla. Muurien suojaan jää myös parkkipaikat autoille. Villa Klippan on valmistunut vuonna 2015. Rakennuttajana toimi Oy Chydenius Ab. Talon kellarikerroksesta löytyy runsaasti säilytystilaa. Asunnot lämpenevät maalämmöllä ja viilenevät ikkunan avaamalla - raikas merituuli pääsee puhaltamaan läpi asunnon. Sovi oma yksityisesittelysi ja tule ihastumaan! Kysy myös mahdollisuudesta ostaa molemmat asunnot. Unelmakauppias Nana Puh. 0400942052 [email protected]
Perustiedot
Sijainti
Varustuskatu 5 B, 10900, Itäsatama, Hanko
Omistusmuoto
Omistusasunto
Huoneluku
4
Asuinpinta-ala
111,5 m²
Kokonaispinta-ala
111,5 m²
Pinta-alan peruste
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen, (Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu)
Kohteen tyyppi
Paritalo
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
2015
Käyttöönottovuosi
2015
Kohde myydään vuokrattuna
Ei
Vapautuminen
Sopimuksen mukaan
Hinta ja kustannukset
Velaton hinta
950 000 €
Myyntihinta
950 000 €
Yhtiövastike
Hoitovastike 458 € / kk (4,11 € / m²), Yhtiövastike yhteensä 458 € / kk
Neliöhinta
8 520,18 € / m²
Kotivakuutus
Tilat ja materiaalit
Keittiön kuvaus
Tyylikäs avokeittiö on suunniteltu siten, että ruokailutilasta aukeaa upeat merinäköalat lattiasta kattoon ulottuvista ikkunoista ja lasipariovista. Keittiö on varusteltu laadukkaasti Mielen kodinkoneilla (astianpesukone, jääkaappi-pakastin, kiertoilmauuni) sekä Boran näyttävällä induktioliedellä, johon on integroitu liesituuletin. Tilaa myös kapealle viinikaapille. Kalusteet Domus, tasot kiveä.
Kylpyhuone
Alakerrassa saunaosasto, jonka kauniit luonnonkivilattiat antavat hellää hierontaa paljaille jaloille. Kaksi sadevesisuihkua, vaaleat kaapistot altaalla ja pesutorni kuuluvat varusteisiin. Yläkerrassa makuuhuoneen yhteydessä pienempi kylpyhuone, jossa seinämallinen wc-istuin, pyyhekuivain, vaalea allaskaapisto, valaistu peili, sadevesisuihku ja kirkas suihkuseinä.
WC Lukumäärä
1
Erillinen WC
Alakerrassa erillinen wc, yläkerrassa wc kylpyhuoneessa.
Makuuhuoneet
Yläkerrassa olohuoneen vieressä on makuuhuone, josta voit herätessäsi katsoa suoraan merelle. Makuuhuoneen yhteydessä on kylpyhuone ja pieni parvi - lasten lempipaikka! Alakerrassa on omassa rauhassaan kaksi makuuhuonetta lisää ja näistä molemmista on käynti lasitetulle koko asunnon levyiselle terassille. Toisen makuuhuoneen yhteydessä vaatehuone.
Olohuone
Olohuoneeseen tulvii valoa kolmesta suunnasta. Korkeuksiin kohoava ja jykevät esille jätetyt mustat kattopalkit tuovat komeutta ja kontrastia valkoisille raakalautapaneeliseinille. Lattian kaunis mattapintainen parketti tuntuu samettisen pehmeältä ja toistaa kauniisti luonnonvalon. Varusteisiin kuuluu myös siro valkoinen kiertoilmatakka. Olohuoneen merelle antava seinä on pelkkää ikkunaa ja lasipariovia, joten istut kuin ikuisessa taidenäyttelyssä, jossa maisema vaihtuu joka päivä. Ainutlaatuista luksusta on koko asunnon levyinen näköalaterassi lasikaiteineen ja sähköisine markiiseineen. Olohuoneesta ja terassilta näet Itäsataman ja luotojen yli aina horisonttiin asti. Tällaiset näkymät ovat jopa Hangossa harvinaisia!
Kodinhoitohuone
Kodinhoitotila alakerran tilavan kylpyhuoneen yhteydessä. Varusteet: kaapistot, pesuallas, pesutorni (Electrolux). Kodinkoneet todella vähän käytettyjä.
Säilytystilojen kuvaus
Kellarikerroksessa reilusti säilytystilaa molemmille asunnoille. B-asunnossa lisäksi komero portaiden alla vaikka golfbageille.
Sauna
Kyllä
Saunan kuvaus
Pylväsmallinen sähkökiuas (Helo), vaaleat seinäpaneelit ja vaaleanharmaat lauteet.
Takka
Takka
Lisätiedot
Asunnon kunto
Erinomainen
Lisätietoja kunnosta
Asunto on lähes uutta vastaavassa kunnossa.
Näkymät
Upeat avarat näkymät Itäsataman vanhojen makasiinien yli merelle horisonttiin asti!
Parveke
Ranskalainen parveke, lasitettu parveke ja ulostyönnetty parveke
Parvekkeen ilmansuunta
Lounas
Parvekkeen (tai parvekkeiden) kokonaispinta-ala
48 m²
Lisätietoa seinien pintamateriaaleista
Seinillä merihenkeen sopivat valkoiset raakalautapaneelit.
Lisätietoa lattioiden pintamateriaaleista
Mattapintainen vaalea parketti.
Lisätietoa katon pintamateriaaleista
Valkoinen raakalautapaneeli.
Muuta kauppaan kuuluvaa
Kalusteista voi neuvotella erikseen.
Taloyhtiö ja kiinteistö
Taloyhtiön nimi
As Oy Hangon Varustuskatu 5
Isännöitsijän nimi
Hallituksen pj.
Tontin pinta-ala
1 857 m²
Tontin omistus
Oma
Tontin tiedot
Tontti jaettu hallinnanjakosopimuksella. As Oy Hangon Varustuskatu 5 omistaa tontista 1/2.
Rakennusmateriaali
Puu
Lämmitysjärjestelmä
Maalämpö Vesikiertoinen lattialämmitys
Ilmanvaihto
Koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihtojärjestelmä lämmöntalteenotolla
Kattotyyppi
Harjakatto
Katemateriaali
Pelti
Lisätietoja kiinteistönhoidosta
Asukkaat
Lunastusoikeus yhtiöllä
Ei
Lunastusoikeus osakkaille
Ei
Kohteesta on energiatodistus
Kyllä
Energialuokka
B2018
Energiatodistuksen voimassaolo
15.5.2035
Taloyhtiöön kuuluu
Suojaisa ja vehreä puutarhapiha, jossa katettu kivinen pergola, grilli ja tilaa istuinryhmälle. Pergolassa myös iso poreamme.
Paikallistiedot
Villa Klippan sijaitsee Itäsatamassa, Hangon kesäelämän keskuksessa. Täällä on suosittu vierasvenesatama, jonka veneiden mastot kuuluvat asunnon maisemaan. Itäsatamasta löydät myös suositun iltatorin, kesän pikku myyntikojut sekä vanhoihin makasiineihin tehdyt ravintolat ja muita ravintoloita, joista osa on avoinna ympäri vuoden. Lähin hiekkaranta on lyhyen kävelymatkan päässä ja padel-kentät ja liikuntakeskus nekin melkein vieressä.
Lisätietoja huoneiston autopaikasta
Pihalla autopaikkoja
Lisätietoja taloyhtiön autonsäilytyspaikoista
Kadun varressa ilmaisia pysäköintipaikkoja.
Piha-autopaikkoja
2 kpl
Kaavatilanne
Asemakaava
Tehdyt remontit
2025 Piippujen/katon läpivientien tarkistus (massojen uusiminen) 2024/2025 parvekkeen vesivuodon korjaus (tiivistykset, uudet pellitykset, vuorilaudan uusiminen)