Valtakatu 11
23100, Keskusta, Mynämäki
3mh+työhuone+oh+k+2wc+2vh+s
169 000 €
124 m²

Tätä asuntoa myy Tupu Utriainen, Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, LVV, KiAT, Kaupanvahvistaja
RE/MAX Ainoa | Kotoisa LKV Oy

Sijainti
Asuntoesittely
Täältä pääset nopeasti kaupunkiin, mutta saat asua maaseudun rauhassa!
Tämä viehättävä 50-luvun koti sijaitsee aivan Mynämäen palveluiden vieressä. Tästä pääset nopeasti niin 8-tielle kuin Kustavintiellekkin. Turkuun ajaa puolessa tunnissa, Raisioon ja Laitilaan 20 minuuttia eikä Uuteenkaupunkiinkaan mene kuin 40 minuuttia.
Talo on unelmakoti jos olet haaveillut maaseudulla asumisesta, mutta et halua asua missään korvessa, vaan palveluiden lähellä. Näin isoja keskustan tontteja ei kaupungissa juurikaan ole.
YRITTÄJÄ
Jos olet yrittäjä ja iso autoa pitäisi saada omalle tontille, täällä se onnistuu.
Jos olet hoitoalan yrittäjä, niin talossa on entinen kampaamo ja huoneessa on vesipiste. Työhuoneeseen on oma sisäänkäynti, mutta sinne pääsee myös sisäkautta. Toki huone voi olla myös mikä tahansa vastaanottohuone tai toimistotila.
VUOKRAUS
Pihassa on toinen rakennus ja jos haluat pienentää asuinkustannuksiasi, voit aina vuokrata talon vaikka airbnb käyttöön.
Voit myös vuokrata talon vakituiseen asumiseen jollekin.
KAHDEN SUKUPOLVEN ASUNTO
Toinen rakennus voi olla myös kahden sukupolven talo, se on yhdessä tasossa jolloin asuminen onnistuu seniorilta helposti.
Talo voi olla myös teinin ensimmäinen oma koti, jossa voi turvallisesti kokeilla omia siipiään.
Asunto voisi toimia myös jonkun nuoren tukiasuntona.
Toki talo voi olla omassa käytössä ja sen voi pitää vierastalona tai keäsämökkinä.
Tällä hetkellä talossa ei asuta, joten muuttaminen onnistuu nopeasti. Iso omalla tontilla oleva piha on turvallinen leikkipaikka lapsille. Piha on myös aidattu niin että jos sinulla on lemmikkejä, ne eivät pääse karkaamaan.
Talon aikakauden mukaan sisääntulo tapahtuu viehättävän kuistin kautta tilavaan eteiseen. Toisella puolella on työhuone, jonne on kulku myös sisältä. Kodinhoitohuoneessa on vaatekaappeja ja pyykinhuolto on keskitetty sinne. Eteisessä on talon toinen wc ja toinen on yläkerrassa.
Keittiössä on kaikki mitä tarvitaan ja ajaton vaalea väri kestää aikaa. Täyskorkeat jää- ja pakastinkaapit takaavat ettei kaupassa tarvitse käydä ihan joka päivä. Olohuone on keittiön vieressä.
Yläkerrassa on kolme makuuhuonetta joissa toisessa vaatehuone. Parveke on etupihan puolelle.
Rappusissa on säästetty 50-luvulle tyypillinen puupaneeli joka on maalattu siniseksi. Yläkerrassa on pieni viehättävä aulatila, joka voi toimia esim. lukunurkkauksena tai lasten pelipaikkana. Yläkerrassa on pieni wc-tila.
Kellarissa on myös tekniset tilat, eli lasikuituiset öljysäiliöt sekä pannuhuone. Lisäksi siellä on kellari. Täältä pääsee myös suoraan ulos.
Joten soita 040 749 7626/Tupu tai meilaa [email protected]Perustiedot
- Sijainti
- Valtakatu 11, 23100, Keskusta, Mynämäki
- Huoneluku
- 5
- Asuinpinta-ala
- 124 m²
- Kokonaispinta-ala
- 124 m²
- Pinta-alan peruste
- Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu
- Lisätiedot pinta-alasta
- Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta.
- Kohteen tyyppi
- Omakotitalo
- Rakennusvuosi
- 1950
- Käyttöönottovuosi
- 1950
- Kohde myydään vuokrattuna
- Ei
- Vapautuminen
- Sopimuksen mukaan
Tilat ja materiaalit
- Keittiön lattiat
- Laminaatti
- Keittiön seinät
- Maali
- Keittiön varusteet
- Jääkaappi, jääkaappipakastin, liesi, liesituuletin, erillisuuni, ja astianpesukone
- Liesi
- Keraaminen
- Kylpyhuone
- Pesutilat ovat pohjakerroksessa ja talousrakennuksessa on toinen sauna.
- Kylpyhuoneen seinät
- Puu
- Kylpyhuoneen lattiat
- Betoni
- Kylpyhuoneen varusteet
- Suihku
- WC Lukumäärä
- 2
- Erillinen WC
- Toinen yläkerrassa ja toinen keskikeroksessa.
- WC:n lattiat
- Muovimatto
- WC:n seinät
- Maali ja puu
- Makuuhuoneiden lukumäärä
- 3
- Makuuhuoneiden seinät
- Tapetti
- Makuuhuoneiden lattiat
- Muovimatto
- Olohuoneen seinät
- Tapetti
- Olohuoneen lattiat
- Laminaatti
- Kodinhoitohuoneen varusteet
- Pesukoneliitäntä, pyykkikaapit, ja vaatekaappeja
- Kodinhoitohuoneen seinät
- Maali
- Kohteen säilytystilat
- Vaatehuone, kaapistot ja kellarikomero
- Sauna
- Kyllä
- Kiuas
- Sähkökiuas
Lisätiedot
- Asunnon kunto
- Tyydyttävä
- Parveke
- Ulostyönnetty parveke
- Terassi
- Kyllä
- Piha
- Tämän talon piha on kesällä kuin paratiisi. Tontti on aidattu ja siinä on portti, joten jos sinulla on lemmikkejä ne eivät pääse karkaamaan. Tontilla on paikka myös isommalle autolle.
- Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot
- Talousrakennuksen yhteydessä on iso patio, jossa on uima-allas, palju sekä kesäkeittiö. Lisäksi siinä on katettu lasiterassi. Talo sijaitsee aivan Mynämäen keskustan lähellä. Talossa on toiminut kampaamo jonne on oma sisäänkäynti, joten tässä on mahdollisuus yritykselle joka tarvitsee oman vesipisteen.
Taloyhtiö ja kiinteistö
- Tontin pinta-ala
- 2 566 m²
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin tyyppi
- Tasamaatontti
- Tontin myyntityyppi
- Koko tontti
- Rakennusmateriaali
- Puu ja betoni
- Lämmitysjärjestelmä
- Öljy
- Ilmanvaihto
- painovoimainen
- Vesijohto
- Kunnan
- Viemäröinti
- Kunnan
- Kattotyyppi
- Harjakatto
- Katemateriaali
- Pelti
- Kohteesta on energiatodistus
- Kyllä
- Energialuokka
- E2018
- Energiatodistuksen voimassaolo
- 21.9.2031
- Liikenneyhteydet
- Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvät pyöräilytiet
- Lisätietoja liikenneyhteyksistä
- Lyhyt matka 8-tielle.
- Tie perille
- Kyllä
- Paikallistiedot
- Kaikki Mynömäen palvelut ovat kävelymatkan päässä.
- Kaavatilanne
- Asemakaava
- Asbestikartoitus
- Ei
- Lisätietoa asbestikartoituksesta
- Ennen vuotta 1994 valmistuneissa rakennuksissa purettavien materiaalien asbestipitoisuus tulee etukäteen selvittää. Jos kartoituksessa löytyy asbestia, tulee lain velvoitteet remonttityössä ottaa huomioon.
- Muut rakennukset
- Pihassa on talousrakennus jossa on nyt sauna, pesuhuone, wc ja tupakeittiö. (n. 40 m2) Katettu terassi sekä lisäksi iso patio jossa on uima-allas palju sekä kesäkeittiö. Pihassa myös kota.
Tehdyt remontit
2001Profiilipeltikatto - Uusiminen
Kate ja aluskate uusittu ja tausrakenteet tarkastettu
2012 Sähkölaitteet - Peruskorjaus
Keskukset, kaikki johdotukset ja pääosa pistorasioista uusittu
E2012
Yläpohja - Lämmöneristyksen lisäys
Selluvillaa lisätty 400mm, tuu-etusta ei tukittu
2013
Ikkunat ja ovet - Uusinta
Ikkunat uusittu MSE tyyppisiksi
2014 Salaojituksen uusiminen
Vaihdettu vierustan sorat sala-ojasoralle ja putket uusittu
2015
Kiintokalusteet - Keittiön kaapistot
Kaapistot, koneet ja altaat uusittu