Seppäläntie
43900, Naaraperä, Kinnula
2h+parvi+s
127 500 €
80 m²

Tätä asuntoa myy Jukka Pekkarinen, LKV
OC Pohjanmaa Oy LKV

Sijainti
Asuntoesittely
Etsitkö kesämökkiä rauhallisen järven rannalta? Tämä vankkarakenteinen hirsimökki sijaitsee Naarajärven rannalla Kinnulassa. Täällä voi rentoutua ja viettää vapaa-aikaa ilman mökkinaapureiden katseita, turhaa hälyä ja meteliä.
Autolla pääsee suoraan mökin viereen, pihassa sorapohjainen parkkialue, jossa runsaasti tilaa useammalle autolle.
Itse mökki on isompi sisältä kuin ulkokuori antaa ymmärtää. Korkea huonekorkeus antaa tilaa ja avaruutta. Sisäkatto on tuppeen sahattua vanhaa riihen hirttä.
Kaunis ja nykyaikainen, talon henkeen sopiva keittiö on remontoitu vuonna 2020. Kaappi-ja laskutilaa on kivasti. Välitilassa olevasta ikkunasta voit ruoan laiton lomassa ihailla luontoa.
Mukavuuden takaamiseksi mökillä on sähköt ja vesi saadaan pumppaamalla järvestä, ns mökkihana tekee lämpimän veden. Mökin lämmityksen hoitaa ilmalämpöpumppu ja takka.
Saunatilassa on irralliset penkit joiden paikkaa voi vaihtaa ja muuttaa lauteiden muotoa. Puulämmitteinen iso kiuas antaa lempeät, mutta vahvat löylyt, padassa lämpiää pesuvesi ja muurilla on eritetty tila polttopuille. Sauna-ja pukutiloissa on lattialämmitys.
Katetulla isolla terassilla voi viettää aikaa, vaikka sattuisi satamaankin.
Tämä mökki on nähtävä ja koettava livenä, kuvat eivät kerro kaikkea. Sovi yksityisesittely.
Mahdollista ostaa myös viereinen tontti 3120 m2.
Soita 0440897713 Jukka Pekkarinen tai [email protected]
Perustiedot
- Sijainti
- Seppäläntie, 43900, Naaraperä, Kinnula
- Huoneluku
- 2
- Asuinpinta-ala
- 80 m²
- Kokonaispinta-ala
- 80 m²
- Pinta-alan peruste
- Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu
- Kohteen tyyppi
- Mökki tai huvila
- Kerros
- 2
- Rakennusvuosi
- 1984
- Kohde myydään vuokrattuna
- Ei
Hinta ja kustannukset
- Velaton hinta
- 127 500 €
- Myyntihinta
- 127 500 €
- Kiinteistövero (€/vuosi)
- 345,31 €
- Sähköliittymä siirtyy
- Kyllä
- Neliöhinta
- 1 593,75 € / m²
Tilat ja materiaalit
- Keittiön lattiat
- Lankkulattia
- Keittiön seinät
- Hirsi
- Keittiön varusteet
- Jääkaappipakastin, erillisuuni, ja liesi
- Makuuhuoneiden lukumäärä
- 1
- Makuuhuoneiden seinät
- Hirsi
- Makuuhuoneiden lattiat
- Lankkulattia
- Olohuone
- Olohuoneessa liuskekivinen kiertoilmatakka.
- Olohuoneen seinät
- Hirsi
- Olohuoneen lattiat
- Lankkulattia
- Sauna
- Kyllä
- Kiuas
- Puukiuas
- Takka
- Varaava takka
Lisätiedot
- Asunnon kunto
- Hyvä
- Terassi
- Kyllä
- Lisätietoja terassista
- Iso noin 25 m2 etuterassi.
- Piha
- Tämä kokonaisuus on kauniilla aurinkoisella paikalla. Tontilla on kasvilaatikoita, joissa on kasvatettu pensasmustikkaa, yrttejä, raparperiä, perunoita ja kukkia. Tilaa on, vaikka innostuisi enemmänkin viljelemään. Järvi on kalaisa, mm kuhaa, ahventa ja haukea. Täällä kalastelet ja nautit auringosta koko päivän ja ihailet upeita auringonnousuja- ja laskuja.
- Ranta
- Oma ranta
- Lisätietoja rannasta
- Ranta on kaikille turvallinen loivasti syvenevä hiekkaranta.
- Vesistön nimi
- Naarajärvi
- Kohde on saaressa
- Ei
- Muuta kauppaan kuuluvaa
- Mökin irtaimistosta voidaan neuvotella.
Taloyhtiö ja kiinteistö
- Tontin pinta-ala
- 2 000 m²
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin tyyppi
- Rantatontti
- Tontin myyntityyppi
- Koko tontti
- Lisätiedot rakennusmateriaaleista
- Hirret on siirretty Kokkolasta Meijerikadulta vuonna 1984 ja muokattu nykyiseksi mökiksi, ikkunoiden kokoa suurennettu ja välikatto poistettu ja sen tilalle rakennettu parvi.
- Rakennusmateriaali
- Hirsi
- Lämmitysjärjestelmä
- Sähkö Ilmalämpöpumppu Puu
- Ilmanvaihto
- Painovoimainen
- Lisätietoja vesiputkesta
- Juomavesi pitää tuoda mukana. Käyttövesi saunaan ja keittiön ns tiskivesi saadaan pumpulla järvestä mökkihanan kautta missä suodatin ja veden lämmitin.
- Viemäröinti
- Imetyskaivo
- Kattotyyppi
- Harjakatto
- Katon kunto
- Hyvä
- Katemateriaali
- Pelti
- Kohteesta on energiatodistus
- Ei lain edellyttämää energiatodistusta
- Tie perille
- Kyllä
- Kaavatilanne
- Haja-asutusalue
- Rakennusvaihe
- Valmis
- Asbestikartoitus
- Ei
- Lisätietoa muista rakennuksista
- Puuliiteri, 2 varastoa, puucee.
Tehdyt remontit
Kattoremontti, sähköremontti, keittiöremontti 2020, sauna-ja pukutilaremontti 2019, ulkomaalaus 2023. Piharemontissa tehtiin pengerrys, parkkialue, rantaa kunnostettiin ja pihapuita hervennettiin.