Myllysaari 137

25460, Kisko, Salo
tupa,makuualkovi,keittokomero
99 000 €
Kohteen tyyppi
Mökki tai huvila
Rakennusvuosi
1984
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Tontti
Oma
Tätä asuntoa myy Leevi Näreharju, Ylempi kiinteistönvälittäjä, YKV, LKV
UMMO LKV Oy Salo
Asuntoesittely
Oma kesäkeidas Kiskon Kirkkojärven Myllysaaressa Vain viiden minuutin venematkan päässä mantereelta avautuu mahdollisuus omaan rauhaan luonnon helmassa. Tämä viehättävä kesänviettopaikka sijaitsee omalla 2480 m² länteen avautuvalla tontilla Myllysaaressa, Kirkkojärvellä – helposti saavutettavissa, mutta silti omassa rauhassaan. Monipuolinen rakennuskokonaisuus tarjoaa tilaa ja mahdollisuuksia: Päärakennus (1984) Mökissä on tupa, keittokomero ja makuualkovi. Tuvassa on varaava takka ja ilmalämpöpumppu, jotka tuovat mukavuutta viileämpinäkin päivinä. Tilava lasitettu veranta ja suuri terassi avautuvat kauniisti järvelle päin – täydellinen paikka rentoutumiseen ja maisemien ihailuun. Perinteinen rantasauna ja saunatupa Tontin vanhin rakennus on hirsirunkoinen sauna, jossa on viihtyisä saunatupa yöpymistä varten. Saunavedet otetaan pumpulla suoraan järvestä. Vierasmökki Vehasen Sahan hirsirungosta rakennettu sähköistetty vierasmökki sisältää kaksi noin 6 m² huonetta – sopii mainiosti yöpymiseen tai esimerkiksi työtilaksi. Kesäkeittiö Viihtyisä ja tilava kesäkeittiö, johon mahtuu isompikin ruokaryhmä. Erinomainen paikka yhdessäoloon ja kesäisiin illallisiin. Puuliiteri Hyvät säilytystilat puulle ja tarvikkeille. Hyvä saavutettavuus ja palvelut lähellä Mantereen puolella käytössäsi on yhteinen parkkipaikka ja hyväkuntoinen laituri. Lähimmät palvelut löytyvät noin 10 minuutin ajomatkan päästä Kiskon Toijasta, jossa sijaitsevat muun muassa Sale, Neste ja ruokaravintola. Salen vesipisteeltä voi hakea veloituksetta juomavettä. Tontilla on sähköliittymä, joten mökkielämä sujuu helposti ja mukavasti. Kirkkojärvi on matala, läpivirtausjärvi, joka on tunnettu kalaisuudestaan. Se tarjoaa hyvät mahdollisuudet virkistykseen ja kalastukseen. Järvellä toimii aktiivinen hoitoyhdistys, joka kehittää veden laatua ja alueen viihtyisyyttä. Myllysaari itsessään on ainutlaatuinen – saarella on yhteisiä alueita, kuten koko saaren läpi kulkeva kävelyreitti sekä kenttä, jossa voi pelata esimerkiksi jalkapalloa tai frisbeegolfia. Leevi Näreharju 0452794677 [email protected]
Perustiedot
Sijainti
Myllysaari 137, 25460, Kisko, Salo
Huoneluku
2
Kokonaispinta-ala
43 m²
Pinta-alan peruste
Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu
Lisätiedot pinta-alasta
Asiakastieto.fi:stä saadun rakennustiedot dokumentin mukaan rakennuksen kokonaisala on 43 m². Pääpiirustuksen mukaan päämökin ulkomitat ovat 6,5m ja 6,7m.
Kohteen tyyppi
Mökki tai huvila
Rakennusvuosi
1984
Lisätietoja rakennusvuodesta
Päämökin rakennuslupapäätös annettu 1982, asiakastieto.fi:stä saadun rakennustiedot dokumentin mukaan rakennuksen valmistusmisvuosi on 1984. Salon rakennusvalvonnasta ei ole saatavilla lopputarkastusdokumentteja.
Käyttöönottovuosi
1984
Kohde myydään vuokrattuna
Ei
Vapautuminen
Heti
Lisätietoja vapautumisesta
Mökki vapautuu uudelle omistajalle irtaimistoineen kaupanteossa.
Hinta ja kustannukset
Velaton hinta
99 000 €
Myyntihinta
99 000 €
Sähköliittymä siirtyy
Kyllä
Lisätietoja maksusta
Sähköä kulunut vuonna 2024 5185 kWh. Mökissä pidetty peruslämpö ympäri vuoden. Kiinteistövero 301,78 € (2025). Myllysaari Ry:n vuosimaksu 60 €, pitää sisällään auto- ja venepaikan mantereella, tienhoidon (talvisin tie aurataan) sekä roskismaksut (toukokuusta syyskuuhun).
Tilat ja materiaalit
Keittiön lattiat
Lauta
Keittiön seinät
Puu
Keittiön varusteet
Jenkkikaappi, sähköhella, mikroaaltouuni, ja liesituuletin
Makuuhuoneet
Makuualkovi
Makuuhuoneiden lukumäärä
1
Makuuhuoneiden seinät
Puu
Makuuhuoneiden lattiat
Lauta
Olohuoneen seinät
Puu
Olohuoneen lattiat
Lauta
Kohteen säilytystilat
Puuvaja/verstas
Takka
Varaava takka
Lisätiedot
Terassi
Kyllä
Lisätietoja terassista
Länteen avautuva terassi.
Ranta
Oma ranta
Omaa rantaa (m)
50
Lisätietoja rannasta
Matala ranta. Laiturin päässä noin 70 cm syvyys. Mutapohja. Laituri koostuu kahdesta osasta, ponttoonilaiturista (6/2008) ja kävelysillasta (6/2022). Kiskon Kirkkojärvi on matala järvi, noin kaksimetriä keskisyvyydeltään.
Vesistön nimi
Kiskon Kirkkojärvi
Kohde on saaressa
Kyllä
Muut tilat
Verannalla kvartsilämmitin.
Muuta kauppaan kuuluvaa
Irtaimisto Polttopuut kuuluvat kauppaan
Kohteessa on satelliittiantenni
Ei
Kohteessa on kaapeli-TV liittymä
Ei
Taloyhtiö ja kiinteistö
Tontin pinta-ala
2 480 m²
Tontin omistus
Oma
Tontin tyyppi
Rantatontti
Tontin myyntityyppi
Koko tontti
Tontin tiedot
Länsirantaa Kirkkojärveen noin 50 m. Pohjassa upotettu muovi, estämässä ruokojen kasvua tontin kohdalla. Maaperä pääosin kovaa hiekkaa, myös kovettunutta savea. Pinta nousee rannasta tultaessa jolloin terassilta hieno näkymä. Ei leikattavaa nurmikkoa. Tontti rajoittuu vain yhdeltä sivultaan naapuritonttiin, muut ovat yhteisaluetta ja järvi. Tontilla on vahva puusto, suuria mäntyjä. Matala ja hyvähiekkainen Kaukurin yleinen uimaranta vastapäätä n 400 m venematkan päässä.
Rakennusmateriaali
Puu
Lämmitysjärjestelmä
Sähkö Tyyppi: Sähköpatterit Ilmalämpöpumppu Puu
Ilmanvaihto
Painovoimainen
Lisätietoja viemäristä
Vähäiset harmaat vedet johdettu maastoon.
Kattotyyppi
Harjakatto
Katemateriaali
Pelti
Kohteessa on antenni
Ei
Kohteesta on energiatodistus
Kohteella ei energiatodistuslain nojalla tarvitse olla energiatodistusta
Tie perille
Ei
Paikallistiedot
Mantereelta noin viiden minuutin venematka saareen. Kiskon Toijassa Sale, josta saa juomavettä veloituksetta. Toijassa on myös Neste sekä ruokaravintola. Salon kattavat palvelut noin 30 minuutin ajomatkan päässä.
Kaavatilanne
Rantayleiskaava
Kaavoitustiedot
Rakennuspaikalle saa rakentaa enintään 150 k-m2, josta loma-asunto enintään 100 k-m2, saunarakennus enintään 25 k-m2 ja vierasmaja enintään 25 k-m2. Lisäksi rakennuspaikalle saa rakentaa kylmän kevytrakenteisen varastorakennuksen. https://salo.fi/wp-content/uploads/2023/09/Kisko-rantayleiskaavayhdistelma-30092023-1.pdf
Rakennusvaihe
Valmis
Asbestikartoitus
Ei
Muut rakennukset
1. Saunarakennus Asiakastieto.fi:stä saadun rakennustiedot dokumentin mukaan rakennuksen valmistusvuosi 1966 ja kokonaisala 19 m². Rakennusvalvonnasta ei ole saatavilla tietoa rakennuksen rakennusluvasta, lupapiirustuksista tai lopputarkastusdokumenteista, johtuen rakennuksen iästä. Rakennus sähköistetty. Keittokomerossa lämmin vesi kesällä. Katto pellitetty 2014. Kiuas uusittu 2018. 2. Vehasen sahan hirsirunkoinen vierasmökki Kov. 2007, toimenpideilmoitus tehty 22.8.2007. Rakennus sähköistetty, sähköpatteri lämmitys. Kaksi huonetta, molemmat noin 6 m². Katto pellitetty 2019. 3. Kesäkeittiö Sähköistetty tilassa kvartsilämmitin. 4. Puuliiteri Sähköistetty. 5. Biolan kompostoiva kuivakäymälä
Tehdyt remontit
Rakennuksen seinissä ja lattiassa 10 cm, yläpohjassa 20 cm villaa. Terassi rakennettu 2005. Asennettu peltikatto 6/2019. Ilmalämpöpumppu asennettu 2021.