Kihniöntie 22

39820, Keskusta, Kihniö
Pienkerrostalo: Neljä asuinhuoneistoa, liikehuoneisto, kellaritilat ja varastotilat
75 000 €
359 m²
Kohteen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1954
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Tontti
Oma
Tätä asuntoa myy Wipeway Oy
Asuntoesittely
Pienkerrostalokokonaisuus maaseudun rauhallisessa milijöössä
Tämä tilava pienkerrostalo sijaitsee Kihniön keskustassa, osoitteessa Kihniöntie 22. Vuonna 1954 rakennettu rakennus tarjoaa monipuolisia tilaratkaisuja, jotka sopivat mainiosti niin asumiseen kuin liiketoimintaan. Kahdessa kerroksessa sijaitseva talo käsittää neljä asuinhuoneistoa ja yhden liikehuoneiston. Yläkerrassa on kaksi asuntoa, joissa on yhteinen parveke. Alakerrassa on yksi asuinhuoneisto sekä liiketila. Kellarikerroksessa on yhteissauna, pyykkitupa ja runsaasti säilytystilaa sekä autotalli / verstas. Rakennus on tyydyttävässä kunnossa ja siinä on tehty korjauksia / huoltotöitä, kuten ulkomaalaus, välikaton lisäeristys ja siirtyminen maalämpöön. Kihniön keskusta tarjoaa kaikki paikalliset palvelut kävelyetäisyydellä, ja alueella on hyvät liikenneyhteydet omalla autolla. Läheinen luonto ja maaseutumaisemat tuovat rauhaa ja viihtyisyyttä asumiseen. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän monikäyttöiseen kiinteistöön, joka tarjoaa loistavat puitteet niin asumiseen kuin liiketoimintaan siottajalle. Esittelyt & myynti: Anssi Rintala / Neliöt Liikkuu LKV Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, KiAT puh. +358 (0)44 795 2632 [email protected] www.neliotliikkuu.fi
Pohjakuva
Perustiedot
Sijainti
Kihniöntie 22, 39820, Keskusta, Kihniö
Asuinpinta-ala
359 m²
Kokonaispinta-ala
359 m²
Pinta-alan peruste
Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu
Lisätiedot pinta-alasta
359 m², kok.ala 540 m² Asunto 0 = noin 40m2, asunto 1(kaksio) = noin 50m2, asunto 2 (kolmio) = noin 100m2, asunto 3A (kaksio) = noin 50m2, asunto 3B (liiketila/kaksio) = noin 50m2, huoneisto 4 (kellari) = noin 20m2. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Kohteen tyyppi
Kerrostalo
Kerros
2
Rakennusvuosi
1954
Käyttöönottovuosi
1954
Kohde myydään vuokrattuna
Kyllä
Vapautuminen
Vuokrattu / osin heti hevapaa
Lisätietoja vapautumisesta
Kts. vuokrasopimukset. Vuokrasopimuksia on kolme (3) kpl. A1 = 350€/kk, A2 = 350€/kk ja C3 = 350€/kk. Vuokrat sisältävät veden ja sähkön.
Hinta ja kustannukset
Velaton hinta
75 000 €
Myyntihinta
75 000 €
Kiinteistövero (€/vuosi)
410 €
Sähköliittymä siirtyy
Kyllä
Neliöhinta
208,91 € / m²
Lisätietoja maksusta
Vuonna 2024: Sähkönkulutus 3232,70€ (OmaVoima), Sähkön siirto 2268,16€ (Leppäkoski), Jätehuolto 1207,26€, Vakuutus 370€.
Kotivakuutus
Tilat ja materiaalit
Keittiön kuvaus
Kts. huoneistokohtainen varustelu.
Keittiön varusteet
Jääkaappi ja liesi
Kylpyhuone
Kts. huoneistokohtainen varustelu.
Kylpyhuoneen varusteet
WC-istuin
Erillinen WC
Kunkin huoneiston käyttöön on wc. (wc käytävällä).
Makuuhuoneet
Kts. huoneistokohtainen varustelu.
Olohuone
Kts. huoneistokohtainen varustelu.
Kohteen säilytystilat
Kellarikomero, häkkivarasto, kaapistot ja kylmä ulkovarasto
Sauna
Ei
Saunan kuvaus
Kellaritiloissa yhteissauna.
Takka
Takka
Lisätiedot
Asunnon kunto
Tyydyttävä
Parveke
On parveke
Ranta
Sulkuejärven ranta on lähellä
Lisätietoja rannasta
Ei omaa rantaa.
Vesistön nimi
Sulkuejärvi
Kohde on saaressa
Ei
Muut tilat
Tilat/pinta-alat/muut: Yläkerrassa: n.177m2, kaksi asuntoa 2h+k ja 3h+k, joilla yhteinen parveke. Toisessa asunnossa rakennukset mm.ilmalämpöpumppu (toimintakunnosta ei tietoa). Toisessa asunnossa wc on yhdyskäytävän päässä. Alakerrassa: n.182m2, 1h+tupakeittiö+wc ja 1h+k+wc käytävällä, sekä liiketila/asunto 1h+k+wc. Kellarikerroksessa: n.182m2, autotalli, pesutupa, yhteissauna, pesuhuone, takka/pukuhuone, wc, kylmävarsto, lämminvarasto, pannuhuone, sekä lisäksi neljä erillistä varastokomeroa. Pihassa: Autotalli ja varasto rak. sekä grilli / huvimajaKeittiö Huoneistokohtaiset keittiöt, joissa mm. jk ja liesi WC: Osassa huoneistoja wc on huoneiston yhteydessä osassa taas yhdyskäytävän puolella. Saunan tiedot: Talossa on yhteissauna.
Lisätietoa seinien pintamateriaaleista
Seinät tapetoitu ja osin maalattua, yhdyskäytävillä mm.panelia. Kellarissa betoni pinnat.
Lisätietoa lattioiden pintamateriaaleista
Pintamateriaalit: Lattiat lautaparkettia ja muovimattoa tai laminaattia, osissa wc:istä ja kylpyhuoneista laattaa ja kaakelia.
Lisätietoa katon pintamateriaaleista
Levykattorakenne tai panelikatto tms.
Taloyhtiö ja kiinteistö
Tontin pinta-ala
2 000 m²
Tontin omistus
Oma
Tontin tyyppi
Tasamaatontti
Tontin myyntityyppi
Koko tontti
Tontin tiedot
Maasto: Tasamaastoa. Kasvusto: Sekamaata/puita, marjapensaita, nurmikkoa, kasvimaa
Rakennusmateriaali
Puu
Lämmitysjärjestelmä
Maalämpö
Ilmanvaihto
Painovoimainen
Vesijohto
On
Viemäröinti
On
Lisätietoja viemäristä
Omat likakaivot, jotka on tyhjennetty kaksi kertaa vuodessa.
Kattotyyppi
Harjakatto
Katon kunto
Maalattu -23
Katemateriaali
Pelti
Lisätietoa rakennusoikeudesta
Mahdollista lupaa tiedusteltava ja haettava Kihniön kunnasta.
Kohteessa on antenni
Kyllä
Kohteesta on energiatodistus
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, hyvät pyöräilytiet ja sujuvat yhteydet omalla autolla
Tie perille
Kyllä
Paikallistiedot
Kihniön keskustan palvelut.
Kaavatilanne
Asemakaava ja ohjeellinen tonttijako
Kaavoitustiedot
Kts. otekaavasta-ja merkinnät.
Rakennusvaihe
Valmis
Asbestikartoitus
Ei
Muut rakennukset
Autotalli ja autotalli / varastorakennus + grilli / huvimaja.
Tehdyt remontit
Ulkomaalaukset, lumiesteet-13, välikaton lisäeristystä-13, siirrytty öljylämmityksestä maalämpöön-12, talon sulakekoko muutettu 3 x 35a:ksi -13, koko talon 30kpl patteritermostaatit vaihdettu uusiin (Danfoss) -12, salaojitus ja routaeristys-02 jälk., lämminvesiboileri-03, saunaremontti-07, Lisäksi käyttövesiputket ovat uusittu, omankaivon vesipumppu ja painesäiliö ovat uusittu. Yläkerran laajennus-86,