Jokikatu 2 C

06100, Porvoo
2h+k+kph+ullakko+p
Velaton lähtöhinta
289 000 € (2 890 € / m²)
100 m²
Kohteen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1843
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Yhtiövastike
502,15 € / kk
Tontti
Oma
Seuraa kohdetta
Tätä asuntoa myy Hanna Hietala, Myyntineuvottelija
RE/MAX Kodit | SK Välitys Oy
Asuntoesittely
Koe Porvoon sydämessä sijaitsevan ainutlaatuisen asunnon lumo.
Jokikadun vaaleanpunaisessa upeassa puutalossa on vuosien saatossa raikunut nauru ja laulu! Vanhan viinatehtaan uumenissa on vietetty lukuisia juhlia, joihin ovat osallistuneet niin taiteilija Ville Vallgren kuin Albert Edelfeltkin.Haluaisitko sinä olla osa tämän historiallisen kohteen tarinaa? Nyt myynnissä valoisa ja tilava saunallinen koti, joka tarjoaa 100 neliömetriä elämisen iloa historiallisessa ympäristössä. Vuonna 1843 rakennettu ja vuosien saatossa tyylillä entrattu hyväkuntoinen koti yhdistää vanhan ajan charmia moderniin asumiseen, tarjoten samalla upeat jokinäkymät ilta-aurinkoon. Asunto sijaitsee toisessa kerroksessa, ja sen korkeat huoneet luovat avaran ja ilmavan tunnelman. Erityisenä lisänä on ullakkotila, joka on muutettu makuuhuoneeksi, tuoden lisää tilaa asuntoon. Asunnon pinta-ala yhtiöjärjestyksen mukaan on 83,6m2 sekä lisäksi erillinen ullakkotila joka toteutettu 2005 asumiskäyttöä palvelevaksi tilaksi, tarjoten mukavasti tilaa elämiseen ja oleskeluun. Kokonaisneliöt ovat yhteensä n. 100 neliömetriä. Asunto Oy Porvoon Jokikatu 2 on yhteisö, joka tarjoaa asukkailleen monipuoliset palvelut, kuten urheiluvälinevaraston, kellarikomerot ja pesutuvan. Lisäksi huoneistossa on sauna, joka tuo ripauksen luksusta arkeen. Viime vuosina taloyhtiössä on tehty useita remontteja, jotka takaavat asumisen mukavuuden ja turvallisuuden. Sijainti Porvoon keskustassa takaa, että kaikki palvelut ovat lähellä. Kävelymatka vie sinut idyllisen kaupungin kujille, kahviloihin, ravintoloihin ja kauppoihin. Liikenneyhteydet ovat sujuvat niin bussilla, autolla kuin pyörälläkin, ja kaunis jokinäkymä siintää ikkunoista. Tämä asunto on täydellinen valinta niille, jotka arvostavat historiaa, tilaa ja elämänlaatua Porvoon sydämessä. Älä anna tämän ainutlaatuisen mahdollisuuden lipua käsistäsi – tutustu tähän kauniiseen kotiin ja ihastu sen tarjoamiin mahdollisuuksiin.
Perustiedot
Sijainti
Jokikatu 2 C, 06100, Porvoo
Omistusmuoto
Omistusasunto
Huoneluku
3
Asuinpinta-ala
100 m²
Kokonaispinta-ala
100 m²
Pinta-alan peruste
Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu
Lisätiedot pinta-alasta
Yhtiöjärjestyksen mukaan 2h+k pinta-ala on 83,6m2. Todellinen pinta-ala on noin 100m2 ullakkotilan kanssa, joka toimii työtilana tai makuuhuoneena ja rakennettu 2005.
Kohteen tyyppi
Kerrostalo
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1843
Käyttöönottovuosi
1843
Kohde myydään vuokrattuna
Ei
Vapautuminen
Heti
Hinta ja kustannukset
Velaton hinta
289 000 €
Myyntihinta
277 102,77 €
Velkaosuus
11 897,23 €
Yhtiövastike
Hoitovastike 415 € / kk (5 € / os.), Rahoitusvastike 87,15 € / kk (1,05 € / os.), Yhtiövastike yhteensä 502,15 € / kk
Saunamaksu
10 € / kk
Vesimaksu
27 € / hlö / kk
Neliöhinta
2 890 € / m²
Lisätietoja maksusta
Hoitovastike, asunnot 5,0000 / os.lkm / kk Hoitovastike, asunnot 1,0000 / kpl / kk Hoitovastike, muut tilat 1,0000 / kpl / kk Hoitovastike, autotalli 5,0000 / ap.os.lkm / kk Rahoitusvastike 2 auto 0,6000 / ap.os.lkm / kk Rahoitusvastike 2, asunnot 0,6000 / os.lkm / kk Rahoitusvastike 2, muut tilat 0,6000 / mtila.os.lkm / kk Rahoitusvastike 3 auto 1,0500 / ap.os.lkm / kk Rahoitusvastike 3, asunnot 1,0500 / os.lkm / kk Rahoitusvastike 3, muut tilat 1,0500 / mtila.os.lkm / kk Varastovuokrat 40,0000 / kpl / kk Käyttökorvaus Vesimaksu 27,0000 / hlö / kk Saunamaksu 10,0000 / kpl / kk Pesutupamaksu 1,0000 / kpl / kk
Kotivakuutus
Tilat ja materiaalit
Keittiön lattiat
Lauta
Keittiön seinät
Maali ja rosteripintainen kalustelevy
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, uuni, erillisuuni, liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni, ja astianpesukone
Liesi
Keraaminen
Kylpyhuoneen seinät
Kaakeli
Kylpyhuoneen lattiat
Kivi
Kylpyhuoneen varusteet
WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, kuivauskaappi, allaskaappi, peilikaappi, pesuallas, suihkuseinä, ja lattialämmitys
Makuuhuoneiden lukumäärä
2
Makuuhuoneiden seinät
Maali
Makuuhuoneiden lattiat
Lauta
Olohuoneen seinät
Maali ja tapetti
Olohuoneen lattiat
Lauta
Kohteen säilytystilat
Kaapistot ja häkkivarasto
Sauna
Kyllä
Kiuas
Sähkökiuas
Lisätiedot
Asunnon kunto
Hyvä
Näkymät
Jokinäkymät ilta-aurinkoon, sekä kadulle
Parveke
Ulostyönnetty parveke
Parvekkeen ilmansuunta
Länsi
Terassi
Ei
Hissi
Ei
Taloyhtiö ja kiinteistö
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Porvoon Jokikatu 2-Bostads Ab Borgå Ågatan 2
Isännöitsijätoimisto
Oiva Isännöinti Itä-Uusimaa Oy
Isännöitsijän nimi
Keijo Tanninen
Isännöitsijän sähköposti
[email protected]
Isännöitsijän puhelin
010 755 6164
Tontin pinta-ala
2 205 m²
Tontin omistus
Oma
Rakennusmateriaali
Puu ja betoni
Lämmitysjärjestelmä
Kaukolämpö
Ilmanvaihto
Painovoimainen, koneellinen poisto
Vesijohto
Kunnan
Viemäröinti
Kunnan
Kattotyyppi
Harjakatto
Katemateriaali
Pelti
Lisätietoja kiinteistönhoidosta
Huoltoyhtiö
Kiinteistönhoidon lisätiedot
Porvoon Huoltomiehet Oy
Taloyhtiössä on
Urheiluvälinevarasto, kellarikomero, ja pesutupa
Lunastusoikeus yhtiöllä
Ei
Lunastusoikeus osakkaille
Ei
Taloyhtiössä antenni
Kyllä
Kohteesta on energiatodistus
Kyllä
Energialuokka
E2018
Energiatodistuksen voimassaolo
19.5.2033
Lisätietoja energiatodistuksesta
ET-luku 174
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvät pyöräilytiet ja taksitolppa lähellä
Lisätietoja huoneiston autopaikasta
Kadunvarsipysäköinti toimii moitteettomasti.
Autotallit
1
Piha-autopaikkoja
15 kpl
Taloyhtiöllä sauna
Kyllä
Kaavatilanne
Asemakaava
Lisätiedot kaavoituksesta
Porvoon kaupunki rakennusvalvonta
Asbestikartoitus
Kyllä
Taloyhtiön kiinnitykset
401 369 €
Taloyhtiön kiinnitysten päivämäärä
Isännöitsijäntodistuksen päivämäärän mukainen
Tehdyt remontit
Hallituksen selvitys suoritetuista kunnossapito -ja muutostöistä valmistumisajankohtineen 2001 A-osan katto uusittu. 2003 Osa C-osan katosta (pohjoispääty) korjattu. 2004 B-osan katto uusittu. 2005 C-talon katon kondenssivesiongelma yritetty poistaa asentamalla alipainetuulettimia 2010 Julkisivukorjaustöitä sisältäen mm. A-talo kadunpuoleisten ikkunoiden huoltomaalaus, autotallin oven uusinta. B-talotuuletusparvekkeiden korjaus, kadunpuoleisen julkisivun huoltomaalaus, syöksytorvien ja vesikourujen maalaus, kadunpuoleisten kellari-ikkunoiden sekä eteläpäädyn rappauspinnan huoltomaalaus. C-talon pohjoispäädyn perusmuurin rappausvaurioiden korjaus. 2011 C-talon ullakko- ja kattorakenteiden korjaustöitä ullakkotilan tuuletuksen ja lämmöneristyksen parantamiseksi, C-talonpoistoilmanvaihdon koneellistaminen sekä koko yhtiön lukitusten uusiminen. 2012 Asennettu Molok Domino syväkeräysjäteastiat 2014 uusittu lämmönvaihdin 2014 C-talon julkisivut maalattu. 2014 C-talon länsipuolen salaoja uusittu. 2017 A- ja B-talojen julkisivukorjaus sisältäen mm. ikkunat, A-talon seinäeristeiden uusimisen (selluvilla), B-talon asuntoparvekkeet ja parveke-ovet sekä A-talon tuuletusparveke.