Timpurinkuja 2 as

21280, Kuloinen, Raisio
3h, k, s
198 000 € (2 571,43 € / m²)
77 m²
Kohteen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1987
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Yhtiövastike
211,75 € / kk
Tontti
Oma
Tätä asuntoa myy Joni Tapio, Kiinteistönvälittäjä LKV
Sp-Koti Turku | Välitysliike Turku Oy LKV
Asuntoesittely
Yksitasoinen rivitalon päätyasunto erinomaisella sijainnilla! Tämä koti sijaitsee todella suositulla ja viihtyisällä asuinalueella Raision Kuloisissa. Rauhallisessa ympäristössä on turvallista asua ja vehreät puistot sekä metsiköt tarjoavat hienoja ulkoilumahdollisuuksia. Sijainti on ihanteellinen myös kulkuyhteyksien kannalta, sillä Kauppakeskus Myllyn sekä Länsikeskuksen monipuoliset palvelut odottavat vain parin kilometrin päässä. Lisäksi Kuloinen nauttii suurta suosiota erityisesti lapsiperheiden keskuudessa, sillä esim. päiväkoteja löytyy läheltä. Niistä uusin, Kuloistenniityn päiväkoti, on auennut syksyllä 2025. Kodikkaan asunnon pohjaratkaisu on onnistunut. Eteisen jälkeen aukeaa avara olohuone, jonka isoista ikkunoista tulvii luonnonvaloa. Valoisuus ihastuttaakin heti ensinäkemällä. Olohuoneen ilmalämpöpumppu huolehtii pääasiassa lämmityksestä ja se varmistaa asumismukavuuden myös kesähelteillä. Olohuoneesta on kulku takapihan suojaisalle terassille, joka on lännen eli ilta-auringon suuntaan. Iso terassi on kuin luotu aurinkoisia kesäpäiviä varten ja se tarjoaa upeat puitteet niin auringonottoon kuin grillailuunkin. Tilava keittiö on heti eteisen yhteydessä ja sinne mahtuu hyvin isompikin ruokapöytä. Makuuhuoneet on sijoitettu käytännöllisesti eri puolille asuntoa omaan rauhaansa ja säilytystilaa niissä on reilusti, sillä toisessa makuuhuoneessa on vaatehuone ja toisessa kaapisto. Tyylikäs kylpyhuone on uusittu vuonna 2014 ja silikonisaumat sekä osa seinälaattojen laattasaumoista on uusittu vuonna 2025. Myös tunnelmallinen sauna on erittäin hyvässä kunnossa ja se kutsuu rentoutumaan lämpimiin löylyihin. Asunto Oy Timpurinrivi on kodikas, pienehkö taloyhtiö, joka muodostuu viidestä asunnosta. Taloyhtiö on rakennettu vuonna 1987 ja sillä on oma tontti. Jokaisen asunnon käytössä on yksi autokatospaikka ja lisäksi jokaiselle asunnolle kuuluu oma ulkovarasto. Tämä on loistava tilaisuus päästä osaksi viihtyisää ja rauhallista naapurustoa. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta uusi kotisi! Myynti ja lisätiedot: Joni Tapio Kiinteistönvälittäjä LKV 044 551 9911 [email protected] Sp-Koti Turku
Perustiedot
Sijainti
Timpurinkuja 2 as, 21280, Kuloinen, Raisio
Omistusmuoto
Omistusasunto
Huoneluku
3
Asuinpinta-ala
77 m²
Kokonaispinta-ala
77 m²
Pinta-alan peruste
Yhtiöjärjestyksen mukainen, (Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu)
Lisätiedot pinta-alasta
Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Kohteen tyyppi
Rivitalo
Kerros
1 / 1
Rakennusvuosi
1987
Käyttöönottovuosi
1987
Kohde myydään vuokrattuna
Ei
Vapautuminen
2 kk / sopimuksen mukaan
Hinta ja kustannukset
Velaton hinta
198 000 €
Myyntihinta
198 000 €
Yhtiövastike
Hoitovastike 211,75 € / kk (2,75 € / m²), Yhtiövastike yhteensä 211,75 € / kk
Vesimaksu
20 € / hlö /kk ennakko, tasaus kulutuksen mukaan
Neliöhinta
2 571,43 € / m²
Lisätietoja maksusta
Vesi kulutuksen mukaan ja sähkö kulutuksen mukaan (nykyisillä omistajilla noin 10 000 kWh/v.).
Kotivakuutus
Tilat ja materiaalit
Keittiön kuvaus
Jääkaappi/pakastin, keraaminen liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Lattia laminaattia ja seinät maalattu.
Kylpyhuone
Kylpyhuone uusittu vuonna 2014 ja lisäksi silikonisaumat uusittu ja seinälaattojen laattasaumat uusittu osittain sekä tehty laattojen nanopinnoitus vuonna 2025. Suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä ja lattialämmitys. Lattia ja seinät laattaa.
Erillinen WC
1 kpl. Peili ja allaskaappi. Lattia ja seinät laattaa.
Makuuhuoneet
2 kpl. Toisen makuuhuoneen lattia parkettia ja toisessa laminaattia. Seinät maalattu.
Olohuone
Lattia parkettia ja seinät maalattu.
Säilytystilojen kuvaus
Ulkovarasto, eteisessä peililiukuovikaapisto, toisessa makuuhuoneessa vaatehuone ja toisessa kaapisto.
Sauna
Kyllä
Saunan kuvaus
Sauna remontoitu vuonna 2023. Sähkökiuas.
Lisätiedot
Asunnon kunto
Hyvä
Terassi
Kyllä
Lisätietoja terassista
Takapihalla iso, suojaisa terassi, jossa myös pergola. Takapihan terassi on lännen eli ilta-auringon suuntaan.
Taloyhtiö ja kiinteistö
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Timpurinrivi
Isännöitsijätoimisto
Talotili Oy
Taloyhtiön lisätiedot
Taloyhtiön käytössä on Talotili Oy, joka on kehitetty vastaamaan pienten taloyhtiöiden tarpeisiin. Tämän hetken sopimus sisältää kaikki lain vaatimat kirjanpidolliset toimet ilman isännöintiä.
Tontin pinta-ala
1 386 m²
Tontin omistus
Oma
Rakennusmateriaali
Tiili ja puu
Lämmitysjärjestelmä
Sähkö Ilmalämpöpumppu
Ilmanvaihto
Koneellinen poistoilmanvaihto
Kattotyyppi
Harjakatto
Katemateriaali
Pelti
Lisätietoja kiinteistönhoidosta
Asukkaat
Taloyhtiössä on
Kaapeli-tv ja huoneistokohtaiset varastot
Lunastusoikeus yhtiöllä
Ei
Lunastusoikeus osakkaille
Ei
Kohteesta on energiatodistus
Kyllä
Energialuokka
F2013
Energiatodistuksen voimassaolo
14.1.2025
Lisätietoja energiatodistuksesta
Energiatodistus vanhentunut.
Taloyhtiön autopaikat
Jokaisen asunnon käytössä on yksi autokatospaikka. Lisäksi taloyhtiöllä kolme vieraspaikkaa.
Autokatokset
5
Piha-autopaikkoja
3 kpl
Taloyhtiöllä sauna
Ei
Kaavatilanne
Asemakaava
Lisätiedot kaavoituksesta
Raision kaupunki
Asbestikartoitus
Ei
Tehdyt remontit
2025 Palovaroittimien asennus 2024 Piha-aidan huoltomaalaus, raja-aidan maalaus, ilmanvaihdon puhdistus ja mittaus 2023 A3 vesivahinkokorjaus 2022 Piha-valaisimen uusinta 2020 Paineentasausventtiili vesijohtoverkostoon, autokatoksen päätyseinän korjaus 2019 Raja-aidan huoltomaalaus, korvausilmaventtiilit 2017 Talotuulettimet, A3 kylpyhuonesaneeraus ja vesieristys uusittu 2016 Postilaatikot uusittu, katto ja kattoturvatuotteet uusittu, yläpohjan lisälämmöneristys 2015 Ulko-ovien suojakäsittely 2014 A1 ja A5 kylpyhuonesaneeraukset, kaikki keittiöhanat uusittu 2013-2014 Salaojat ja viemärikuvaukset 2013 A4 kylpyhuonesaneeraus ja A3-4 vesivahinkokorjaus 2012 A3 sähköpatterien vaihto, lämminvesivaraajat uusittu kaikkiin huoneistoihin 2010 Ilmanvaihtokanavien puhdistus, A3 vesivahinkokorjaus 2009 Märkätilojen kosteuskartoitus 2005 Ovien lukot vaihdettu
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve yhtiökokousta seuraavien viiden vuoden aikana: 2026 Pihalla olevien tuijien leikkaus 2026-2027 Ovien ja ikkunoiden yläpuolisten puuosien huoltomaalaus, räystäslaudoituksen huoltomaalaus, autokatoksen huoltomaalaus, A4 piha-aidan huoltomaalaus 2027 Ulko-ovien- uusinta 2028-2029 Ikkunoiden uusinta tarvittaessa