Matinmäentie 16
31490, Terttilä, Somero
3h, halli, k, wc
122 000 €
172 m²

Tätä asuntoa myy Maarit Merivirta, Myyntineuvottelija
RE/MAX Elegance | Kiinteistönvälitys Elegance Oy LKV

Sijainti
Asuntoesittely
Kaunis vanha kyläkoulu loma-asumiseen
Tämä viehättävä ja uniikki 1930-luvun lomakoti sijaitsee keskellä kauneinta maaseutua Someron Terttilässä. Talo on toiminut aikanaan alakouluna, ja sen suuri sali toimii nykyään olohuoneena, jossa on kaksi suurta tulisijaa. Tulisijat tarjoavat sekä lämmön että tunnelman, ja talon lämmitys hoituu puulla. Talossa on upea, persoonallisen tyylikäs sisustus, avarat korkeat katot ja sen irtaimisto kuuluu kauppaan,
Talon alakerrassa on kaunis keittiö, jossa moderni kaasuliesi yhdistyy perinteiseen puuhellaan. Yläkerrassa on kaksi makuuhuonetta, joista toinen on tilava ja toinen hieman pienempi. Makuuhuoneiden seinät on kauniisti tapetoitu ja lattiat ovat lankkua.
Tontti on oma ja sen pinta-ala on 5000 m². Etupihalla on nurmikkoa, ja sivuilla sekä takana piha on luonnontilassa, marjapensaat ja omenapuut tuovat oman viehätyksensä. Ulkosaunassa voi rentoutua ja nauttia puulämmitteisestä löylystä.
Taloa on kunnostettu vuosien varrella, mutta se tarjoaa edelleen mahdollisuuden toteuttaa omia ideoita ja parannuksia. Viime vuosina taloa on käytetty kesäasuntona, mutta asentamalla esimerkiksi ilmalämpöpumput, se soveltuu myös ympärivuotiseen asumiseen.
Pääkaupunkiseudulta ja Turusta on tänne vain reilun tunnin ajomatka ja Someron keskustan monipuoliset palvelut ovat vain 15 kilometrin päässä. Oma auto on kuitenkin välttämätön maaseudulla liikkumiseen. Tämä paikka tarjoaa rauhaa ja mahdollisuuden nauttia luonnonläheisestä elämästä, ja se on täydellinen valinta lomakodiksi tai remontoimalla myös vakituiseksi kodiksi, jossa voi nauttia maaseudun idyllistä.
Varaa aika yksityisesittelyyn [email protected] tai 040 587 3215 (myös whatsapp),Perustiedot
- Sijainti
- Matinmäentie 16, 31490, Terttilä, Somero
- Huoneluku
- 3
- Asuinpinta-ala
- 172 m²
- Kokonaispinta-ala
- 172 m²
- Pinta-alan peruste
- Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu ja todellinen pinta-ala voi olla suurempi tai pienempi, kuin ilmoitettu
- Lisätiedot pinta-alasta
- Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. PInta-ala on laskettu vanhojen pohjapiirustusten avulla.
- Kohteen tyyppi
- Mökki tai huvila
- Kerros
- 2
- Rakennusvuosi
- 1930
- Käyttöönottovuosi
- 1930
- Kohde myydään vuokrattuna
- Ei
- Vapautuminen
- Sopimuksen mukaan
- Lisätietoja vapautumisesta
- Vapautuu nopeasti sopimuksen mukaan.
Hinta ja kustannukset
- Velaton hinta
- 122 000 €
- Myyntihinta
- 122 000 €
- Tiemaksut (€/vuosi)
- 24,76 €
- Kiinteistövero (€/vuosi)
- 256,64 €
- Sähköliittymä siirtyy
- Kyllä
- Neliöhinta
- 709,30 € / m²
- Lisätietoja maksusta
- Talo lämpiää puilla, joiden kustannusta on vaikea arvioida omavaraisuusasteesta riippuen. Jätehuollon perusmaksu on 27 euroa / vuosi ja tyhjennysväli on valittavissa itse, jotka laskutetaan erikseen. Vesimaksu sekä sähkölasku kulutuksen mukaan. Kiinteistö ei ole nyt ollut ympärivuotisessa käytössä. Umpisäiliö on nyt tyhjennetty kerran vuodessa ja sen kustannus on ollut n. 150 euroa (hinta voi vaihdella).
Tilat ja materiaalit
- Keittiön kuvaus
- Talon alakerrassa on kaunis keittiö, jossa ruoan valmistus tapahtuu modernilla isolla kaasuliedellä, sähköuuni kiertoilmalla, saareke, jääkaappipakastin sekä käyttökuntoinen puuhella.
- Keittiön lattiat
- Lauta
- Keittiön seinät
- Hirsi
- Keittiön varusteet
- Jääkaappipakastin, uuni, keittiösaareke, liesituuletin, mikroaaltouuni, ja kaasuliesi
- Liesi
- Kaasuliesi, puuhella ja mikroaaltouuni
- Kylpyhuone
- Talon pesutilat sijaitsevat ulkosaunassa.
- Kylpyhuoneen seinät
- Puu
- Kylpyhuoneen lattiat
- Betoni
- WC Lukumäärä
- 1
- Erillinen WC
- Yläkerrassa on vuonna 2024 remontoitu vesivessa. Pihalla sijaitsevassa talousrakennuksessa on myös ulkohuussit, jotka on otettavissa käyttöön kunnostuksen jälkeen,
- WC:n lattiat
- Lauta
- WC:n seinät
- Tapetti ja kaakeli
- Makuuhuoneet
- Talon ylähuoneessa on kaksi kaunista makuuhuonetta, joista toinen on iso ja toinen pienempi. Makuuhuoneissa on kauniit tapetit seinillä ja toisessa lankkulattia ja toisessa muovimatto. Makuuhuoneissa on myös tulisijat eli pienemmässä puuhella ja isommassa kaakeliuuni
- Makuuhuoneiden lukumäärä
- 2
- Makuuhuoneiden seinät
- Tapetti ja puolipaneeli
- Makuuhuoneiden lattiat
- Lauta ja muovimatto
- Olohuone
- Talo on toiminut aikanaan vanhana alakouluna, jonka iso sali toimii tällä hetkellä olohuoneena. Siellä sijaitsee myös 2 isoa varaavaa tulisijaa, jotka ovat käytössä ja joiden kautta talon lämmitys tapahtuu.
- Olohuoneen seinät
- Hirsi ja puolipaneeli
- Olohuoneen lattiat
- Lauta
- Kohteen säilytystilat
- Kylmä ulkovarasto, kaapistot, seinäkaapit, vaatehuone ja kellari
- Sauna
- Kyllä
- Kiuas
- Puukiuas
- Saunan kuvaus
- Ulkosauna omalla terassilla. Saunassa kantovesi.
- Takka
- 5 kpl toimivia tulisijoja lämmitetään
Lisätiedot
- Asunnon kunto
- Tyydyttävä
- Lisätietoja kunnosta
- Taloa on kunnostettu paljon, mutta kunnostettavaa riittää vielä.
- Parveke
- Ei parveketta
- Terassi
- Ei
- Piha
- Talossa on iso 5000 m2: piha, josta etupihalla on nurmikkoa, sivuilla ja takana piha on luonnon tilassa ja sieltä löytyy marjapensaita ja omenapuita.
- Ranta
- Ei rantaa
- Hissi
- Ei
- Kohde on saaressa
- Ei
- Lisätietoa seinien pintamateriaaleista
- Talossa on hirsiseiniä, tapetoituja seiniä sekä seinäpaneeleita.
- Lisätietoa lattioiden pintamateriaaleista
- Lankkulattiat
- Lisätietoa katon pintamateriaaleista
- Jokaisessa huoneessa on paneelikatot.
- Muuta kauppaan kuuluvaa
- Kauppaan kuuluu kaikki huonekalut ja suuri osa muusta irtaimistosta pois lukien omat henkilökohtaiset tavarat ja pienesineet. Polttopuut kuuluvat kauppaan
- Kauppaan ei kuulu
- Omistajan omat henkilökohtaiset tavarat ja pienesineet.
- Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot
- Talo on ollut viimeiset vuodet ainoastaan kesäkäytössä, mutta asentamalla esimerkiksi ilmalämpöpumppuja ja lämminvesiboilerin voi sen ottaa myös ympärivuotiseen käyttöön. Rakennus ja huoneistorekisteriotteen mukaan käyttötarkoitus on Yleissivistävien oppilaitosten rakennus ja Käyttöolotilanne on loma-asuminen.
Taloyhtiö ja kiinteistö
- Tontin pinta-ala
- 0,5 ha
- Tontin omistus
- Oma
- Tontin tyyppi
- Tasamaatontti
- Tontin myyntityyppi
- Koko tontti
- Rakennusmateriaali
- Puu, betoni ja hirsi
- Lämmitysjärjestelmä
- Puu
- Ilmanvaihto
- Painovoimainen ilmanvaihto
- Vesijohto
- Kunnallisvesi
- Lisätietoja vesiputkesta
- Vesi on talvisin otettu kokonaan pois käytöstä ja putket tyhjennetty. Putket ovat talossa näkyvillä.
- Viemäröinti
- Umpisäiliö
- Lisätietoja viemäristä
- Talossa ei ole lattiakaivoa. Tontilla on likavesille umpisäiliö, johon menevät jätevedet keittiöstä ja vessasta.
- Kattotyyppi
- Harjakatto
- Katon kunto
- Tyydyttävä
- Katemateriaali
- Pelti
- Kohteesta on energiatodistus
- Kohteella ei energiatodistuslain nojalla tarvitse olla energiatodistusta
- Kiinteistöön kuuluu
- Päärakennus, pihasauna sekä iso talousrakennus.
- Lisätietoja liikenneyhteyksistä
- Talo sijaitsee maaseudulla ja vaatii oman auton käyttöä.
- Tie perille
- Kyllä
- Paikallistiedot
- Talo sijaitsee maaseudulla haja-asutusalueella.
- Palvelut
- Kaikki kaupungin kattavat palveut löytyvät Someron keskustasta. .
- Kaavatilanne
- Haja-asutusalue
- Rakennusvaihe
- Valmis
- Asbestikartoitus
- Ei
- Lisätietoa asbestikartoituksesta
- Talo on rakennettu ennen vuotta 1994. Kohteessa ei ole teetetty kattavaa asbestikartoitusta ja kohteen rakenteissa ja rakenneosissa voi esiintyä asbestia.
- Muut rakennukset
- Liiteri ja pihasauna, johon on noin 5 vuotta sitten rakennettu terassi. saunassa on kantovesi. tontilla on lisäksi iso talousrakennus, jossa on myös ulkohuussit jotka eivät ole olleet viime vuosina käytössä.
Tehdyt remontit
Taloon on tehty mittava alapohjan remontti 2017, jossa koko alapohja ja alakerran lattiat rakennettiin uudelleen (työn teki perinnerakentamiseen erikoistunut Turunmaan Korjausrakentamisosuuskunta).
Sähköt uusittu osittain 2015 (sähköliittymä uusittu).
Pintoja maalattu ja tapetoitu.
Katolle on asennettu uudet tikkaat 2015 ja piipun päälle nuohoojan suoituksesta asennettu hattu ja naakkaverkko 2018.
Joitain yksittäisiä ikkunoita on kunnostettu.