Ketunkorpi 40

10360, Mustio, Lohja
5h, k, et, halli, vh, kph, s, terassi, kellari, uima-allas
219 000 €
204 m²
Kohteen tyyppi
Omakotitalo
Rakennusvuosi
1949
Seuraava näyttö
Ei tiedossa
Tontti
Oma
Tätä asuntoa myy Markus Ahonen, Myyntineuvottelija
RE/MAX Loiste | Kiinteistönvälitys Loiste Oy LKV
Asuntoesittely
Luonnon helmassa, idyllisillä maalaismaisemilla omakotitalo! Pääkaupunkiseudulta alle tunnin ajomatkan päässä sijaitsevalla Karjalohjalla kotoisa omakotitalo varustettuna erillisellä saunarakennuksella ja lämmitetyllä uima-altaalla, jotka houkuttelevat viihtymään. Talosta löytyy kodikas keittiö, toimiva leivinuuni ja ruokakomero. Valoisassa olohuoneessa on avotakka. Laajennetussa kylpyhuoneessa on tilaa kodinkoneille. Neljästä makuuhuoneesta yksi on alhaalla ja kolme on kakkoskerroksessa. Taloon on asennettu useampi ilmalämpöpumppu, joten asumisviihtyvyys on hyvällä tasolla. Talon yhteydessä on myös valoisa terassi. Pihalla on oma porakaivo. Navetassa on runsaasti säilytystilaa ja se soveltuu moneen käyttöön. Pihalta löydät pienen kasvimaan sekä marjapensaita ja omenapuun. Venevalkamaoikeus on viereiseen järveen. Talo sijaitsee rauhallisella alueella luonnon helmassa. Karjalohja on Lohjanjärven ja Puujärven välissä sijaitseva rauhallinen taajama, joka kuuluu Lohjan kaupunkiin. Karjalohjalta löydät monipuoliset arjen peruspalvelut (päivittäistavarakauppa, apteekki, terveysasema, kirkko, kirjasto, huoltoasema ja legendaarinen Unkan baari). Lähellä on myös kylpylä-spa ravintolapalveluineen. Veneilymahdollisuudet ovat mitä parhaimmat kahdella järvellä. Upea Puujärven uimaranta on pienen kävelymatkan päässä. Karjalohjalla ja muissa lähiympäristön kulttuuripitäjissä järjestetään varsinkin kesäisin paljon monipuolisia tapahtumia (mm. Sammatti, Fiskars, Billnäs, Mustio). Katso kuvat ja ihastu! lisätiedot ja näytöt: Joona Teperi 0443377758 [email protected] RE/MAX Loiste
Pohjakuva
Perustiedot
Sijainti
Ketunkorpi 40, 10360, Mustio, Lohja
Huoneluku
5
Asuinpinta-ala
204 m²
Muu pinta-ala
237 m²
Kokonaispinta-ala
441 m²
Lisätiedot pinta-alasta
Talo on 204m2, ei tarkistusmitattu. Navetta 182m2. Saunarakennus 55m2. Saunarakennuksen terassi 17,5m2. Pinta-ala tiedot saatu myyjältä.
Kohteen tyyppi
Omakotitalo
Kerros
2
Rakennusvuosi
1949
Lisätietoja rakennusvuodesta
Asuinrakennus rakennettu 1949, navetta ja saunarakennus 1946.
Käyttöönottovuosi
1949
Kohde myydään vuokrattuna
Ei
Vapautuminen
Sopimuksen mukaan
Hinta ja kustannukset
Myyntihinta
219 000 €
Sähköliittymä siirtyy
Kyllä
Neliöhinta
1 073,53 € / m²
Kotivakuutus
Tilat ja materiaalit
Keittiön lattiat
Lauta
Keittiön seinät
Maali
Keittiön varusteet
Astianpesukone, jääkaappi, liesi, uuni, ja erillinen pakastin
Liesi
Valurautaliesi
Kylpyhuone
Kylpyhuoneen-laajennus tehty 1990-luvulla.
Kylpyhuoneen seinät
Kaakeli
Kylpyhuoneen lattiat
Laatta
Kylpyhuoneen varusteet
WC-istuin, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, ja suihkukaappi
Makuuhuoneiden lukumäärä
4
Makuuhuoneiden seinät
Maali ja puu
Makuuhuoneiden lattiat
Lauta
Olohuoneen seinät
Maali ja tapetti
Olohuoneen lattiat
Lauta
Säilytystilojen kuvaus
Komero portaiden alla, keittiössä komero, kellari, saunassa lämmin varasto, navetassa riittävästi kylmää tilaa.
Kohteen säilytystilat
Vaatehuone ja komero portaiden alla, keittiössä komero, kellari, saunassa lämmin varasto navetassa riittävästi kylmää tilaa.
Sauna
Kyllä
Kiuas
Puukiuas
Saunan kuvaus
Sauna rakennettu 1946. Täysin uusittu 2012-2017, sekä salaojat ja katto. Lattialämmitys, ilmalämpöpumppu, pata. Lämmitetty uima-allas 2017-2018.
Takka
Takka
Lisätiedot
Asunnon kunto
Tyydyttävä
Terassi
Kyllä
Ranta
Oikeus vesialueisiin
Vesistön nimi
Vähäjärvi
Taloyhtiö ja kiinteistö
Tontin pinta-ala
4 880 m²
Tontin omistus
Oma
Tontin tyyppi
Tasamaatontti
Tontin myyntityyppi
Koko tontti
Rakennusmateriaali
Puu
Lämmitysjärjestelmä
Ilmalämpöpumppu Sähkö Tyyppi: sähköpatterilämmitys Puu uuni/takka, sähköpatterilämmitys
Ilmanvaihto
Ilmastointijärjestelmät: painovoimainen
Lisätietoja viemäristä
Pienpuhdistamo on tehty Uponor Clean 2013, myös jätevesisuunnitelma joka on asetuksen mukainen.
Kattotyyppi
Harja
Katemateriaali
Tiili
Kohteesta on energiatodistus
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Lisätietoja liikenneyhteyksistä
Oma auto.
Tie perille
Kyllä
Palvelut
Sale Karjalohja 11km, Mustio K-market 13km, posti-pakettiautomaatti 11km, Unkanbaari 11km, kirjasto 11.5km, Lohja spa 13km, terveysasema 9.5km.
Koulut
Mustion koulu 9km, Karjalohjan koulu 12km, Järnefeltin koulu 25km.
Kaavatilanne
Yleiskaava
Rakennusvaihe
Valmis
Asbestikartoitus
Ei
Muut rakennukset
Liiteri ja saunarakennus navetta
Lisätietoa muista rakennuksista
Lämmitetty uima-allas, terassi.
Tehdyt remontit
Talon käyttövesiputket pääosin muovia, sähkökeskus 2014, Panospuhdistamo (Uponor clean1) ja jätevesisuunnitelma 2013, olohuone eristetty ja remontoitu 2010, alakerran makuuhuone remontoitu, lattian alle lisätty putket 2017, saunarakennuksen katto 2017, sauna tehty kokonaan uudestaan 2012-2017 välillä, uima-allas tehty 2017-2018 sekä terassi, saunalla tehty pumppaamo mikä pumppaa vedet panospuhdistamoon 2018, saunan salaojat sekä sadevesijärjestelmä 2018, taloon salaojat tehty pääty-osaan missä kellari 2015-2016, talon terassi 2015, talon katto maalattu 2024, talo on maalattu sekä takaterassin portaat on uusittu 2025